MD19: Serving Lions Clubs In British Columbia, Northern Idaho And Washington Since 1922
MD19 map LCI logo

Secretary Of The Year Award

The Secretary of the Year Award, formerly known as the Secretary Efficiency Award, is awarded annuall at the Multiple District convention to the person who best performed the duties of club secretary during the previous fiscal year. The contest is currently a single category, but has been split into different categories based on club the frequency clubs meet in previous years. Click here to download the official rules.

Single Category | Weekly Clubs | Semi–Monthly Clubs

Year Recipient Club
2017 Hope Ramsdale Longview Kelso Earlybird Lions Club
2016 Jim Kemp Tieton Lions Club
2016 Bill Shepard Yakima West Valley Lions Club
2015 Jim Kemp Tieton Lions Club
2014 Jim Kemp Tieton Lions Club
2013 Viva Metz Kennewick Lions Club
2012 Lynn Vaughn Bellingham Harborview Lions Club
2011 Lisa Case Mount Vernon Lions Club
2010 Fred Kassing Bellingham Central Lions Club
1973 Robert Anderson Burien Lions Club
1972 Bill Glass Richmond Lions Club
1971 A. Plausteiner Richmond Lions Club
1970 Don Fitts Renton Lions Club
1970 Dave Everitt Pasco Lions Club
1969 Tom Hinshaw Longview Pioneer Lions Club
1968 Robert Snyder Longview Pioneer Lions Club
1968 Ron Vessey Renton Lions Club
1967 Earl Eddy Mount Vernon Lions Club
1967 Jim Wilson Lakewood Lions Club
1966 Jack Loutzenhiser Yelm Lions Club
1965 Vern Long Kalama Lions Club
1965 Nels Beaton Vancouver East Lions Club
1964 Robert Labron North Vancouver Lions Club
1963 Walter Bebich Aberdeen Lions Club
1962 Wilf Reason Nanaimo Lions Club
1960 Jack VanDerbeek Aberdeen Lions Club
1959 Bob Wolf Yelm Lions Club
1958 George Cheney Burnaby Centennial Lions Club
1957 P. Crowe Swords Vancouver Burrard Lions Club
1956 E.J. Harbinson Esquimalt Lions Club
1955 Bob Young Vancouver Burrard Lions Club
1954 Fred Reeves Abbotsford Lions Club
1953 Zood Alexander Port Angeles Lions Club
1952 Wilf Munton West Vancouver Lions Club
1951 George Murdock Castle Rock Lions Club
1950 Meade Ellott Yakima Lions Club
1949 Meade Elliott Yakima Lions Club
1948 Art Cann Victoria Lions Club
1947 R.A. Naish Coeur d'Alene Lions Club
1946 G. Maurer Seattle South Lions Club
1945 Art Cann Victoria Lions Club
1944 J. Blodgett Spokane Hillyard Lions Club
1944 Paul Matz Ferndale Lions Club

Single Category | Weekly Clubs | Semi–Monthly Clubs

Year Recipient Club
2009 Jeannene Wisniewski Oak Harbor
2008 Emerson Bishop Enumclaw
2007 Jeannene Wisniewski Oak Harbor
2006 Dennis Doll Oak Harbor
2005 Harry Lippincott Spokane Sunrise East
2004 Jon Whitman Pullman
2003 Tom Proteau Bremerton Central
2003 George Steinman Oak Harbor
2002 Garry Lutz North Whidbey
2001 Margorie Stone Bremerton Central
2000 Bill Thomas Fort Vancouver
1999 W. David Tucker Bremerton Central
1998 Frank Berglund Spokane Sunrise East
1997 Rod Barnes Coupeville
1996 Bill Karcher Vancouver Dawn
1995 Bill Karcher Vancouver Dawn
1994 William Johnson Coupeville
1993 John Bergvall Olympia Host
1992 John Bergvall Olympia Host
1991 David Tucker Bremerton Central
1990 Keith McDonald Willapa Harbor
1989 Keith McDonald Willapa Harbor
1988 Bruce Cochran Vancouver Dawn
1987 Thomas Proteau Bremerton Central
1986 Thomas Proteau Bremerton Central
1985 Rocky Stone Bremerton Central
1984 Bill Karcher Vancouver Dawn
1983 Bill Karcher Vancouver Dawn
1982 George Mowrer Mount Vernon
1981 Grant Angle Seattle Queen Anne Mag.
1980 Howard Downey Bellingham Central
1979 Gary Honaker Bellingham Central
1978 Robert Kosaka Richmond
1978 Robert Angster Gig Harbor
1977 David Mathews Walla Walla D.T.
1976 Calvin Mann Bellingham Central
1975 Harry Davenport Bellevue
1975 Floyd Shiosaki Renton
1975 Ken Deming Spokane Central
1975 Tom Riffe Longview Pioneer
1975 Ray Klander Bellingham Central
1975 George Mowrer Mt. Vernon
1974 Robert Anderson Burien

Single Category | Weekly Clubs | Semi–Monthly Clubs

Year Recipient Zone
2009 Jim Kemp Tieton
2008 September Stokes Burnaby Centennial
2008 Viva Metz Kennewick
2007 T.E. Hewitt Vancouver Columbis Crest
2006 Debbie Bostock Kamloops Paddlewheelers
2005 Erma Kemp Tieton
2004 Jim Kemp Tieton
2004 Marge Shepherd Yakima West Valley
2003 Jim Kemp Tieton
2003 Marge Shepherd Yakima West Valley
2003 Pat White Lynden
2002 Emerson Bishop Kent
2002 Frances Challender Key Peninsula
2001 Emerson Bishop Kent
2000 William Shepherd Yakima West Valley
1999 Clem Moore Prince Rupert Kaien Island
1998 Jim Kemp Tieton
1997 Frank Karas Moses Lake East
1996 Emerson Bishop Kent
1995 Audrey House Bellingham Harborview
1994 Carl Ostrom Seattle Lake City
1993 Jackie Johnson Maple Valley
1992 Sam Nakano Wapato
1992 Dale Huggins Garfield
1991 Bob Borland Vancouver Renfrew
1991 Jackie Johnson Maple Valley
1990 Rock Holman White Rock
1990 Jackie Johnson Maple Valley
1989 Stan Forbes Richmond
1988 Emerson Bishop Kent
1987 Jim Erickson Federal Way Noon
1986 Paul Kauzlarich Naches
1985 Brian Johnston Mount Seymour
1984 Stuart Wasser Kelso Earlybirds
1983 Larry Rehms Moscow Paradise
1982 Garey Ham Mount Seymour
1982 Ken Natland Bremerton Ch. Kit.
1982 Dale Swanson Eatonville
1982 Wilf Dow Sedro Woolley
1981 Dick Pierce Vancouver Central
1980 Mervin Hill Smelterville
1979 Mervin Hill Smelterville
1978 Dave Maccallum Burnaby Cent.
1977 C.R. "Rob" Manifold Esquimalt
1977 David Craig Gleed
1976 John Stevens Elma
1976 Charles V. Waid University Place
1975 J.P.Pavlik Mount Seymour
1975 Al Mattison Waitsburg
1975 Bob Lightfoot Longview Sunrise
1975 Sidney Parker Wahkiakum
1975 Larry Shattuck Taholah
1975 Bill Lockman Twin Valleys
1975 John Stevens Elma
1974 Sigurd Hansen Longview Sunrise