MD19: Serving Lions Clubs In British Columbia, Northern Idaho And Washington Since 1922
MD19 map LCI logo

Excellence Awards 2017–2018

Awarded annually at the Multiple District convention to Cub presidents, Club secretaries, Club membership chairs and Zone chairs who have achieved excellence pursuant to criteria established by the MD19 Contests and Awards committee. Click here for the official rules for each excellence award.

Club Presidents

Name Club Zone
Michelle Yang Vancouver Legacy Lions Club A–1
Margaret Iu Vancouver Midas Lions Club A–1
Angela Lam Vancouver Pacific Lions Club A–1
Lillian Chan Vancouver Shaughnessy Lions Club A–1
Angel Chan Vancouver Diamond Lions Club A–7
Vivian Chan Vancouver Granville Lions Club A–7
Alan Wong Vancouver Metropolitan Lions Club A–7
Wolodymyr Chyr Spanaway Parkland Lions Club C–5
Terry Storey Lacey Sunrise Lions Club C–6
Dan Cummens Spokane Shadle North Lions Club E–1
Chriss Denny Fort Vancouver Lions Club G–2
Jack Peebles North Whidbey Lions Club H–7
Diane Kent Sooke Harbourside Lions Club I–2

Club Secretaries

Name Club Zone
Pollyanna Lui Vancouver Legacy Lions Club A–1
Elizabeth Poon Vancouver Shaughnessy Lions Club A–1
Jeannie Ham North Vancouver Deep Cove Lions Club A–2
Annie Lau Vancouver Granville Lions Club A–7
Jana Lee Cruise Burien Lions Club B–5
Steve Brooks Lake Stevens Lions Club B–6
Sharon Kirry Gig Harbor Lions Club C–1
John Doyle, Jr. Tacoma Southeast Lions Club C–1
Ida Malone Bremerton Central Lions Club C–4
Ursula Smircich Lacey Lamplighters Lions Club C–6
Bob Ayotte Kelowna Okanagan Mission Lions Club D–7
Claire Davidson Westbank Lions Club D–7
Linda Schaffrick Oliver Lions Club D–9
Bob Elliot Penticton Lions Club D–9
Jim Kemp Tieton Lions Club F–1
Bill Shepherd Yakima West Valley Lions Club F–1
Hope Ramsdale Longview Kelso Earlybirds Lions Club G–1
Lynn Vaughn Bellingham Harborview Lions Club H–1
Katy Carter Burlington Lions Club H–2
Sandra Ball Mount Vernon Lions Club H–2
Carol Torset Sedro Woolley Lions Club H–2
Wendy Canessa Fort Langley Lions Club H–3
Glynnis Boulle Surrey Central Lions Club H–5
Jeannene Wisniewski Oak Harbor Lions Club H–7
Bill Emery Esquimalt Lions Club I–2
Jim Bailey Sooke Lions Club I–2
Sue Ford Sooke Harbourside Lions Club I–2
Bob Orchard Sidney Lions Club I–3
Cathy Specht Comox Valley Monarch Lions Club I–5
Bob Miles Royston Cumberland Lions Club I–5
Claire Clark Naniamo Lions Club I–7

Club Membership Chairpersons

Name Club Zone
Danny Li Vancouver Midas Lions Club A–1
Rita Fok Vancouver Pacific Lions Club A–1
Amy Tam Vancouver Shaughnessy Lions Club A–1
Luigi Lo Vancouver Diamond Lions Club A–7
Dickie Lam Vancouver Granville Lions Club A–7
Sue Schmidt Gig Harbor Lions Club C–1
Wolodymyr Chyr Spanaway Parkland Lions Club C–5
Pat Bucknell Lacey Sunrise Lions Club C–6
Kenneth Cook Coeur d' Alene Lions Club E–3
Leslie Smith Nanaimo Lions Club I–7

Zone Chairpersons

Name Zone
Ping Mah A–1
Michael Livingstone D–9
John Menter F–5
Harvey Unruh H–1
Orson Christensen H–7
Brian Morin I–2
Jacquie Miller I–5